1089 (מספר)

מתוך testwiki
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תבנית:מספר שלם1089 (נכתב גם 1,089; במילים: אלף שמונים ותשע) הוא מספר טבעי, עוקב ל-1088 וקודם ל-1090.

תכונות

1089 הוא הריבוע של 33, כלומר 33×33=1089.

הכפלה של המספר 1089 בשני מספרים שלמים חיוביים שסכומם הוא 10 נותן שתי תוצאות שמתקבלות מהיפוך סדר הספרות זו של זו:

1 × 1089 = 1089 ↔ 9 × 1089 = 9801
2 × 1089 = 2178 ↔ 8 × 1089 = 8712
3 × 1089 = 3267 ↔ 7 × 1089 = 7623
4 × 1089 = 4356 ↔ 6 × 1089 = 6534
5 × 1089 = 5445 ↔ 5 × 1089 = 5445

למספר 1089 יש תכונה מעניינת נוספת והיא שהכפלת המספר במספרים השלמים מ-1 ועד ל-9 מייצרת תבנית שבה כל טור ספרות במכפלה עולה או יורד בקפיצות של 1 בין תוצאה לתוצאה. לדוגמה, ספרת המאות של המכפלות לפי הסדר יוצרת את הספרות 0 עד 8.

1089×1=1089
1089×2=2178
1089×3=3267
1089×4=4356
1089×5=5445
1089×6=6534
1089×7=7623
1089×8=8712
1089×9=9801

האלגוריתם הקבוע

למספר 1089 יש תכונה מעניינת - הוא תמיד יתקבל בתור התוצאה של סדרת הפעולות הבאה:

  1. בחרו מספר תלת-ספרתי כלשהו שספרת המאות וספרת האחדות בו שונות.
  2. הפכו את סדר ספרותיו וחסרו את המספר הקטן יותר מבין השניים, מהמספר הגדול יותר מביניהם.
  3. הפכו את סדר ספרותיה של התוצאה וחברו את המספר המתקבל עם התוצאה עצמה.

לדוגמה, אם ניקח את המספר 537 ונהפוך את סדר ספרותיו נקבל 735. נחסר את המספר הקטן יותר מהגדול יותר: 735537=198. כעת נהפוך את סדר ספרותיה של התוצאה ונקבל 891. נחבר את התוצאה עם היפוך הספרות של התוצאה: 198+891=1089. התוצאה המתקבלת היא אכן 1089, כפי שציפינו לקבל.תבנית:הערה

בחישוב זה מתייחסים גם למספרים דו-ספרתיים או חד-ספרתיים כאל תלת-ספרתיים, על ידי הוספת אפסים מובילים אליהם. כלומר המספר 99 ייחשב 099, ולכן לאחר שהופכים את ספרותיו מקבלים 990.

הוכחה

אם abc הוא המספר שלנו, כאשר כל אות מייצגת את אחת מספרותיו, אז ערכו הוא 100a+10b+c וערכו של המספר ה"הפוך" cba הוא 100c+10b+a. מכאן שאחרי שמחסרים את הקטן מהגדול (נניח כי הגדול הוא abc; אותו טיעון תקף גם במקרה ההפוך) מתקבל  99a99c=99(ac). אם המספר המקורי לא היה פלינדרום הרי ש- ac, ולכן תוצאת החיסור היא כפולה של 99.

ניתן לראות (למשל, על ידי בדיקה ישירה) כי כל כפולה של 99 בת 3 ספרות מקיימת את התכונה שהספרה האמצעית שלה היא 9 וסכום שתי הספרות האחרות גם הוא 9 (למשל - 99 כפול 3 הוא 297 המקיים את התכונה; וגם על 99 ניתן לחשוב כעל המספר "התלת ספרתי" 099 המקיים את התכונה. הסיבה לכך היא כי 90+9=99 ולכן כל כפולה שלו במספר קבוע נותנת 90a+9a. על פי החוק שכל מספר חד-ספרתי המוכפל ב9 נותן מספר שסכום ספרותיו הוא 9, נקבל90a+9a=100c+10d+10c+d(c+d=9)99a=100c+90+d).

אם כך, תוצאת החיסור היא x9y עם x+y=9. לאחר שמחברים את x9y עם y9x מקבלים 101(x+y)+290=1019+180=909+180=1089.

ראו גם

קישורים חיצוניים

תבנית:ויקישיתוף בשורה

הערות שוליים

תבנית:הערות שוליים

תבנית:מספרים